Pierwszy zegarek – czym kierować się przy jego wyborze?

Większość z nas swój pierwszy zegarek otrzymała jako dziecko przy okazji jakiejś ważnej uroczystości rodzinnej. Był to wymarzony i najlepszy model, ponieważ był nasz. Jednak z biegiem lat każda rzecz starzeje się i traci wiele ze swej pierwotnej sprawności. Jeśli zastanawiasz się jaki zegarek będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie, weź pod uwagę kilka kryteriów.

Przeznaczenie

Zanim podejmiesz decyzję jaki zegarek kupić, warto pomyśleć w jakich sytuacjach ma Ci służyć. Jeśli do pracy w firmie lub biznesowych spotkań, potrzebujesz klasycznego modelu. Szukasz czegoś uniwersalnego? Tu najlepiej sprawdzi się zegarek casualowy. Potrzebujesz czasomierza podczas codziennych joggingów? Wybierz model sportowy. Zegarek wieczorowy stanowi bogatszą wersję klasycznego i sprawdzi się doskonale podczas oficjalnych bankietów czy eventów.

Typ

Tym, co wyróżnia tę część ubioru mężczyzny i kobiety są mechanizmy zegarków. Wyróżniamy zegarki: elektroniczne, mechaniczne, automatyczne oraz kwarcowe z baterią słoneczną i automatyczno-kwarcowe. Najpopularniejszy na rynku jest model elektroniczny, głównie z tego względu, iż jest praktyczny i niedrogi. Zegarek mechaniczny stanowi klasykę gatunku. Wybierają go przeważnie osoby ceniące elegancję i mający poczucie dobrego stylu. Pozostałe typy mechanizmów ciągle zyskują na popularności. Zastosowane w nich rozwiązania technologiczne znajdują uznanie wśród ludzi poszukujących nowości.

Kształt

Zegarki, oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest mierzenie czasu, pełnią też funkcję ozdobną. Stąd istotny przy wyborze tego urządzenia jest kształt koperty. W przypadku modeli klasycznych, wieczorowych oraz niektórych casualowych koperta powinna być okrągła. Jest to tradycyjny kształt, więc na spotkaniach, gdzie wymagany jest strój oficjalny, zegarki z okrągłą kopertą stanowią nieodzowny element zarówno męskiego, jak i damskiego ubioru. Jak nietrudno się domyślić, w pozostałych sytuacjach życiowych możemy przebierać w najróżniejszych kształtach kopert, takich jak: kwadratowy, prostokątny, beczkowy czy owalny.

Materiał

Na rynku dostępny jest szeroki wybór zegarków złotych, srebrnych, platynowych, tytanowych, stalowych oraz wykonanych z tworzywa sztucznego. Przy wyborze odpowiedniego materiału, kieruj się jego przeznaczeniem i zasobnością portfela. Egzemplarze wykonane z kamieni szlachetnych oraz z materiałów wytrzymałych potrafią sporo kosztować, lecz w zamian dają gwarancję trwałości. Zegarki sportowe i niektóre casualowe przeważnie są zrobione z tworzywa sztucznego.

Pasek, bransoleta

Decyduje o charakterze zegarka. Eleganckie modele wyposażone są w pasek skórzany, casualowe mogą mieć bransoletę metalową lub z tworzywa sztucznego. Najprostsze sportowe czasomierze posiadają plastikowe paski, które są odporne na zabrudzenia.

Sklepy

Dawniej miejscem, w którym nabywano to urządzenie był sklep jubilerski. Gdzie kupić zegarek dzisiaj? Największy wybór i najniższe ceny gwarantują sklepy internetowe, prezentując swoje egzemplarze na miniaturach. Możliwość czytania opinii, komentarzy czy recenzji stanowi nieocenioną pomoc przy podjęciu właściwej decyzji.

Podsumowanie

Bardzo często zastanawiamy się jakiej firmy zegarek wybrać, pomijając wyżej wymienione aspekty. Tymczasem dobry zegarek męski wyróżnia nie marka, lecz idealnie dobrany kształt, pasek, typ i materiał, z jakiego jest wykonany. Dokonując zakupu pierwszego zegarka kieruj się bardziej aspektami technicznymi i wizualnymi, niż konkretną marką.